• Sea turtle
  • Coral Reef
  • Coral Reef
  • Coral Reef
  • Coral Reef
  • Coral Reef
Genel Bilgi ve Uyarılar

İNSAN ve ÇEVRE SAĞLIĞI YÖNÜNDEN TARIM ALANLARINDA ZİRAİ MÜCADELE İLAÇLARINA KARŞI ALINMASI ZORUNLU ÖNLEMLER

Tarım alanlarında hastalık ve zararlılara karşı kullanılan zirai ilaçlar tavsiye edildikleri şekilde kullanıldıkları ve depolandıkları takdirde insan ve çevre sağlığı yönünden problem olmamakla birlikte bilinçli bir şekilde kullanılmadıklarında tehlikeli boyutlara yol açabilir.

Önce etiketi okuyunuz.

Tavsiye edilen ürünlerin dışında kullanılması kesinlikle yasaktır.
İlaçların depolaması hakkında gereken önlemler:
Zirai ilaçlar orijinal ambalajlarında mutlaka kilit altında, gıda maddelerinden uzakta, serin ve kuru yerlerde çocukların ulaşamayacakları bir yerde saklanmalıdır. Boş ilaç ambalajları ise usulüne uygun olarak imha edilmelidir.Yani boş ilaç ambalajları rastgele biçimde yakılmamalı, cam ve plastik şişler uygulama yerinde bırakılmamalıdır.

Zirai İlaçların Hazırlanması

Zirai ilaçlar kesinlike gıda maddelerinin bulunduğu veya mutfak ahır gibi ortamlarda hazırlamayınız. Zirai ilaçların hazırlanması esnasında kesinlikle yemek kapları veya mutfakta kullanılan malzemeler kullanılmamalıdır.

Zirai ilaçlar etiketinde belirtilen talimatlara göre hazırlayınız ve kullanınız. Süspansiyon ve Emülsiyon ilaçlar çok iyi karıştırılmalıdır. İlaçların hazırlanması esnasında mutlaka maske takılmalıdır. Ayrıca ilaçları hazırlamak ve uygulamak için solventlerden etkilenmeyen özel giysiler ve eldiven bot gibi malzemeler kullanılmalıdır.

İlaçların kullanma esnasında alınacak önlemler

İlaçlama esnasında kesinlikle hiçbirşey yenilmemeli ve içilmemelidir.Koruyucu elbiseler sık sık değiştirilmelidir.Zirai ilaçlar kullanılırken sigara içilmemelidir.Bilhassa kullanma esnasında alkollü içeceklerin kullanılması çok tehlikelidir.İlaçlamadan önce ve sonra eller bol su ve sabunla iyice yıkanmalıdır.

İlaçlar asla deriye ve göze temas ettirilmemelidir.Herhangi bir şekilde temas etmesi halinde bol su ve sabunla yıkanmalıdır. İlaçlama aletlerinin memeleri üfleyerek açılmaya çalışılmamalıdır.İlaçlama esnasında buhar veya tozun çevreye bulaşmasından kaçınılmalıdır.Rüzgara karşı atılmamalıdır.Arılara karşı zehirli olan ilaçlarla çalışırken özen gösterilmelidir. Artan ilaçlar akarsu, dere göl gibi sulara bulaştırılmamalıdır.

Zirai ilaçların uygulanması esnasında mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı, göz kararması veya diğer rahatsızlıklar meydana gelirse derhal iş durdurulmalı elbiseler değiştirilmeli ve doktor çağırılmalı veya en yakın hastanaye müracat edilmelidir.Ayrıca Zirai Mücadelede kullanılan ilaç etiketide doktora birlikte götürülmelidir.

Ürün Arama
 BUL
Güncel Hava Durumu
ANKARA
Bayi Girişi
Bayi Kodu
Kullanıcı Adı
Şifre
Genel Kullanım Şartları
Gizlilik Beyanı
Bilgi ve Temaslar
® 2011